Marek Gała
Czyli co słychać w gołębniku :-)
Moja pasja- Garłacze Pomorskie
Historia, pochodzenie, wzór
Wszyscy o Tym wiemy, ale trochę faktów i podstaw

A więc, przejdźmy do faktów...

Pochodzenie:

Stara rasa, wyhodowany Pomorzu z garłaczy sprowadzonych z Holandii.

 Wrażenie ogólne: 

Bardzo duży, szeroki, mocny, masywnie rozbudowany korpus, dumny, utrzymujący postawę pod kątem od 45 do 60 stopni, nogi usadowione w środku korpusu, szeroko stojący, z mocno opierzonymi nogami i dużymi łapciami.

 Wzorzec: cechy rasowości. 

Głowa: Mocna, czoło niezbyt wysokie. 

Oczy: Przy białych, barwnoogoniastych i pstrokatych - ciemne, przy pozostałych kolorach - żółte do pomarańczowych. 

Brew: Delikatna i wąska, dopasowana do koloru upierzenia. 

Dziób: Długi i mocny, lekko położony na wolu; przy białych, barwnoogoniastych, żółtych i żółto - płowych koloru cielistego, przy pozostałych kolorach upierzenia ciemny do czarnego. Woskówki delikatnie rozwinięte. 

Szyja: Długa, gardło duże i w pełni nadęte, ku górze wydęcie mocno wysunięte, bez wcięcia w talii wchodzi w pierś. 

Pierś: Szeroka i mocna, bez talii. 

Plecy: Tył bardzo szeroki, w ramionach tylko niewiele wypełnione, ukośnie opadające. 

Skrzydła: Mocne, z szerokimi piórami, dobrze przylegającymi do korpusu, dotykają prawie końca ogona, spoczywają na ogonie ale nie mogą się krzyżować. 

Ogon: Szeroki i długi, jednak nie za długi, dlatego aby przednia część korpusu nie wyglądała za krótka. Nogi: Mocne, długie, szeroko stojące, uda z długimi sępimi piórami, nogi z długimi, szerokimi piórami i łapciami. 

Upierzenie: Długie, szerokie, obficie rozwinięte, mocno przylegające. 

Rodzaje kolorów: 

Przy sercatych czarnych, czerwonych, żółtych, niebieskich, niebieskich - groch, ciemny - groch, niebiesko - płowych, czerwono - płowych, żółto - płowych. Białe z niebieskim albo czarnym ogonem. Tygrysowate i pstrokate w kolorze czarnym, czerwonym, żółtym i niebieskim. Jednokolorowe: białe, czarne, niebieskie z czarnymi pasami, niebieskie grochy. 

Kolor i rysunek: 

Wszystkie kolory muszą być równomierne i czyste, prawidłowo ostre. Przy sercatych występuje plama w formie półksiężyca (serce), która nie powinna sięgać oczu, ponadto brzuch, upierzenie ud i łapcie, grzbiet i 7 - 10 lotek białe. Ogon jest przy czarnych, niebieskich, niebieskich grochów, niebiesko - płowych - kolorowy, przy czarnych, żółtych, czerwonych i żółto - płowych jest jasny. Róże na skrzydłach nie są dopuszczalne. Przy czarnych i niebieskoogoniastych tylko ogon jest kolorowy, przy wszystkich innych kolorach jest biały. Tygrysowate mają białe i kolorowe pióra, występują na całym korpusie równomiernie. Podobnie w lotkach i pióra w ogonie są też kolorowe. Pstrokate mają równomierny podział barwnych i białych partii piór przez cały korpus, również lotki i ogon. Lotki i pióra w ogonie mogą być w kolorze podstawowym jak i białe. 

Duże błędy: 

Słaba albo za krótka figura budowy, krótka szyja, wąskie wole albo wcięcie w talii, wąskie ramiona, mocno otwarte plecy, za wysoka linia grzbietu, głęboko ustawione, wąsko, "X" nogi ustawione, za mocno rozwinięty przegub piętowy, za płaska albo za wysoka postawa, niedostateczne opierzenie na udach i za małe łapcie, duże błędy w rysunku, nierówny kolor, luźne upierzenie. Uwagi do oceny: Figura i postawa - długość i szerokość figury, kształt gardła, uda i opierzenie nóg (łapcie) – kolor – rysunek – oczy, dziób i ich kolor - ogólny wygląd. 


Kreator www - przetestuj za darmo